Joga ako nevinné cvičenie?

Všimli ste si, že v posledných rokoch sa zovšadiaľ rúti na nás propaganda jogového „cvičenia“? Oznámila vám kamarátka s nadšením, že začala chodiť na jogu a ako jej to zmenilo život? Je v poriadku vybaliť na bezbranné deti v škôlkach namiesto klasických ranných cvičení tie jogové pod zámienkou lepších prínosov pre zdravie? Ako to vlastne je? Kde sa vzala, tu sa vzala … poďme sa na to spoločne pozrieť.

     Každý asi vie, že joga v prvom rade nie je cvičenie, ale náboženská praktika. Jej vznik datujeme v starovekej Indii a v prvom rade sa jej praktiky používali v hinduizme. Vieme, že v hinduizme sa uctievajú rôzni „bohovia“ a joga je jednou z praktík ich uctievania. Prečo však v tomto ateistickom materialistickom svete tak naberá na popularite? Nadšencom sľubuje zlepšenie zdravotného stavu, odolnejšiu psychiku, vyrovnanú myseľ, funkčnejšie a ohybnejšie telo, … nezabudnime však, že prví jogíni ju cvičili úplne z iných dôvodov.

     Keď vieme, že v hinduizme ľudia uctievajú mnohobožstvo, koho teda uctieva možno aj neznalý cvičenec jogy? Presne tak, čo pozícia, to poklona inému démonovi. Nevedomky sa otvárajú pod vplyv temného duchovného sveta. Človek, ktorý sa možno vysmieva tým, čo chodia k vešticiam, vyvolávajú duchov a brázdia horoskopy však praktikami jogy robí presne to isté. Nie, joga nepatrí do oblasti športu a relaxácie, ale do náboženstva a okultizmu.

     Kamarát/ka vám môže síce povedať, ako sa úžasne po cvičené jogy uvoľní, vyprázdni myseľ a podobne, nie je však náš duch stvorený k blízkemu vzťahu s našim Stvoriteľom, Spasiteľom? Ako sa píše v prvom žalme: „Blahoslavený ten, kto nechodí podľa rady bezbožných, nestojí na ceste hriešnikov, nesedáva v kruhu posmešníkov, ale záľubu má v zákone Hospodina, o jeho zákone rozjíma dňom i nocou. Bude ako strom zasadený pri vodných tokoch, čo úrodu dáva vo svojom čase, jeho lístie nevädne a všetko, čo robí, darí sa mu. Inak je to s bezbožníkmi, tí sú ako plevy, ktoré odnáša vietor. Preto bezbožníci neobstoja pred súdom ani hriešnici v zhromaždení spravodlivých. Hospodin pozná cestu spravodlivých, no cesta bezbožníkov vedie do záhuby.“

     Nemusíme nekriticky prijímať všetku reklamu sveta. Máme Božie Slovo, ktoré je nemenné a dokonale nás prevedie životom. Máme Ježiša, ktorý zomrel za naše hriechy a vďaka Nemu môžeme byť zmierení naveky s Bohom. Nemusíme byť zmietaní sem a tam ako listy vo vetre. Môžeme svoj život položiť na pevný základ, ktorým je Kristus.

     Milujem pohyb a šport. A hlavne, milujem Ježiša. Preto nemusím ísť s prúdom popularity sveta. Ani ty. Je predsa toľko skvelých druhov cvičení a športových aktivít, ktoré zlepšia našu kondíciu, stačí si vybrať. Radím len, joge sa oblúkom vyhnite. Tak, už by asi aj stačilo tejto mojej antipropagačnej kampane :D. Kto chce, vie si všetko naštudovať do hĺbky, ja mám rada, keď sú veci jasné, stručné a výstižné. Predpokladám, že propaganda jogy bude ešte narastať, preto: modlime sa J.

     „Nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovením zmýšľania, aby ste vedeli rozoznať, čo je Božia vôľa, čo je dobré, čo mu je príjemné, čo je dokonalé.“ Rimanom 12,2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *